Kotły gazowe ze względu na sposób montażu dzielimy na:
Kotły gazowe montowane są w specjalnie do tego celu wyznaczonych pomieszczeniach – kotłowniach. Mogą być także umieszczone w innym, dowolnym miejscu, pod warunkiem, że spełnia ono wymagania odnośnie montażu instalacji gazowej. Z racji swojej dość kompaktowej budowy, kotły gazowe doskonale wkomponują się nawet w małą przestrzeń czy w zabudowę meblową. Z kolei modele wiszące są nieco droższe, jednak idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń – w małych domach i mieszkaniach. Natomiast kotły gazowe stojące zajmują więcej miejsca, jednak są bardzo trwałe (posiadają żeliwny wymiennik ciepła).
Drugi z podziałów kotłów gazowych dotyczy budowy komory spalania i sposobu pobierania powietrza do spalania oraz odprowadzania spalin. W takim ujęciu kotły gazowe dzielimy na:
Kotły z zamkniętą komorą spalania cieszą się większym uznaniem. Są znacznie bezpieczniejsze i stawiają przed inwestorem mniejsze wymagania w zakresie montażu. Co ważne, modele kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania spełniają wymagania budownictwa energooszczędnego.
Kolejny z podziałów dotyczy sposobu działania kotła gazowego. W tej systematyce wyróżniamy kotły:
Kotły tradycyjne oraz kondensacyjne, choć wyglądają tak samo i w zasadzie pełnią te same funkcje, to jednak różnią się zasadniczo sprawnością, która przekłada się na zużycie paliwa. Cena zakupu kotła kondensacyjnego jest nieco wyższa, ale szybko rekompensuje ją mniejsza ilość zużywanego do ogrzewania paliwa. Kotły kondensacyjne mają zawsze wbudowaną zamkniętą komorę spalania. Z kolei modele tradycyjne najczęściej dostępne są w wersji z otwartą komorą spalania. Jeszcze wyższy poziom technologii kondensacji reprezentują kotły pulsacyjne. W modelach tych zamiast tradycyjnego palnika występuje komora spalania, do której doprowadzana jest mieszanka gazowo-powietrzna. Niektóre kotły można łączyć ze sobą (zwiększać ich łączną moc), tworząc tzw. kaskady.
Kotły gazowe można także podzielić ze względu na pełnione funkcje na:
Kocioł gazowy jednofunkcyjny jest przeznaczony do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Z kolei model dwufunkcyjny odpowiada również za przygotowanie ciepłej wody użytkowej w przepływowym wymienniku.
Bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru kotła gazowego, jest jego moc. Aby kocioł pracował wydajnie, musi mieć odpowiednią, określoną w projekcie instalacji moc grzewczą. Jeśli wybierzemy kocioł o nieodpowiedniej mocy, to z wielkim prawdopodobieństwem wygeneruje on straty i niepotrzebnie obciąży całą instalację, skracając przy tym jej żywotność. Moc kotła gazowego musi zawsze być zbieżna z faktycznym zapotrzebowaniem na ciepło, które jest ściśle skorelowane z powierzchnią budynku oraz ilością osób w gospodarstwie domowym. Zwykle wartości te są podane w projekcie domu. Jeśli natomiast wykonujemy prace modernizacyjne, to w ustaleniu odpowiedniej mocy kotła gazowego pomoże nam wykonawca instalacji. Najczęściej moc grzewcza kotłów gazowych przeznaczonych do domów jednorodzinnych wynosi 15-24 kW w przypadku kotłów jednofunkcyjnych oraz 17- 27 kW dla modeli dwufunkcyjnych.