Podjęcie decyzji o wyborze pompy ciepła jako urządzenia do ogrzewania domu nie jest łatwe. Powodem jest stosunkowo wysoka cena instalacji. Trzeba jednak na aspekt kosztów patrzeć długofalowo. Stosunkowo wysoka bariera wejścia okaże się bowiem zupełnie inna, gdy skorelujemy koszty założenia instalacji z niskimi rachunkami w kolejnych latach. Pompa ciepła pozwala bowiem na utrzymanie optymalnych warunków cieplnych wewnątrz domu przez cały rok. W okresie jesienno-zimowym zapewnia pełen komfort cieplny, a latem orzeźwiający chłód.
Pompa ciepła, odpowiednio dobrana do powierzchni, jak i kubatury budynku, jest niemal całkowicie bezobsługowa. Nie musimy bowiem rozpalać pieca ani go czyścić, eliminujemy także kwestię składowania i ładowania opału. Jedynym obowiązkiem posiadacza pompy ciepła pozostaje więc regularne opłacanie rachunków za energię elektryczną.
Kolejną zaletą pomp ciepła jest ekologiczność. Nie emitują one szkodliwych substancji, a tym samym nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska naturalnego.
Bardzo ważną kwestią jest także bezpieczeństwo ich użytkowania. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu ani zaczadzenia tak jak w przypadku instalacji gazowej, olejowej czy paliwowej.
Trzeba jednak pamiętać, że praca pompy ciepła jest uzależniona od energii elektrycznej. W przypadku braku prądu praca pompy zostaje przerwana. Warto kwestię tę mieć na uwadze i w przypadku wyboru takiej formy ogrzewania budynku wyposażyć się w dodatkowe akumulatory lub zamienne źródło ciepła (przykładowo kominek).
Warto także wspomnieć, że pompy ciepła bardzo dobrze współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi. Takie połączenie gwarantuje szereg dodatkowych korzyści i sprawia, że możemy niemal do zera obniżyć koszty prądu oraz ogrzewania domu w skali całego roku.
Zanim podejmiemy decyzję o montażu pompy ciepła, warto zasięgnąć fachowej porady u specjalisty. Dzięki temu możliwe będzie przekalkulowanie wszystkich „za i przeciw” w odniesieniu do naszych indywidualnych potrzeb. Takie podejście pozwala na wybór optymalnego rozwiązania, które zarówno pod względem wydajności, jak i kosztów będzie najlepsze dla naszego budynku oraz potrzeb jego mieszkańców.
Jeśli zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu to zachęcamy Cię do konsultacji z naszymi specjalistami. Udzielą Ci fachowych porad oraz wyczerpujących informacji na nurtujące Cię pytania. Zadzwoń lub napisz – 48 600 564 844, biuro@multitherm.pl.